Annons
Annons

”Lika illa att få sin bil
uppeldad som att få den stulen”

17 augusti 2016, 00:00
Det här innehållet kommer från vår tidigare hemsida och kan därför se annorlunda ut.
Anders Ygeman och Morgan Johansson vid onsdagens presskonferens i Rosenbad. Foto: Ossian Grahn
Regeringen vill skärpa straffen för attacker mot blåljuspersonal, berättade Anders Ygeman och Morgan Johansson vid onsdagens presskonferens i Rosenbad. Foto: Ossian Grahn

Hårdare straff, kameraövervakning och förebyggande arbete. Så vill regeringen stoppa den senaste tidens uppmärksammade bilbränder.

Anders Ygeman och Morgan Johansson vid onsdagens presskonferens i Rosenbad. Foto: Ossian Grahn
Regeringen vill skärpa straffen för attacker mot blåljuspersonal, berättade Anders Ygeman och Morgan Johansson vid onsdagens presskonferens i Rosenbad. Foto: Ossian Grahn

Hårdare straff, kameraövervakning och förebyggande arbete. Så vill regeringen stoppa den senaste tidens uppmärksammade bilbränder.

Det var vid en presskonferens i Rosenbad, Stockholm, som justitie- och migrationsminister Morgan Johansson samt inrikesminister Anders Ygeman presenterade regeringens nya åtgärdsprogram mot bilbränder och annan kriminalitet i utsatta områden.

Ygeman underströk att han tycker att de uppmärksammade händelserna är oacceptabla men att förekomsten av bilbränder ligger på en tämligen jämn nivå.
– De ligger på en alldeles för hög nivå, men ungefär samma som tidigare. I Malmö till exempel har man jobbat effektivt förebyggande, sa han. Regeringen föreslår nu att Noa ska ta fram en samlad nationell lägesbild om bilbränderna.

Skärpta straff för attacker mot blåljuspersonal och andra personer med samhällsbärande funktioner är en annan åtgärd regeringen vill vidta. dessutom vill man harmonisera straffskalorna för stöld och skadegörelse, bland annat genom att minimistraffet för grov skadegörelse höjs till sex månaders fängelse.
– För den enskilde är det ju lika illa att få sin bil uppeldad som att få den stulen, sa Morgan Johansson.

Han underströk vikten av snabba reaktioner från samhället, att ungdomar som begår brott bör lagföras utan dröjsmål. I det sammanhanget kan jourdomstolar vara ett alternativ, speciellt då ny teknik i form av videolänk jämnar vägen för en sådan lösning.

översyn av lagar

Behovet av förändringar i strafflagstiftningen hör till det som ska ses över. Bland annat ska man överväga om angrepp på yrkesgrupper som har till uppgift att garantera säkerhet, liv och hälsa bör ses som särskilt allvarliga.

Regeringen aviserar också att utökad kameraövervakning kan vara aktuell i framtiden.
– Vi har ju en pågående kamerautredning. Som det är nu är lagstiftningen snårig och bedömningen olika från olika länsstyrelser, sa Morgan Johansson.

Ämnen i artikeln

Dela artikel:

Facebook
X
E-post
Annons
Annons

Är du intresserad av ett nyhetsbrev från Polistidningen?

The quick, brown fox jumps over a lazy dog. DJs flock by when MTV ax quiz prog. Junk MTV quiz graced by fox whelps. Bawds jog, flick quartz, vex nymphs. Waltz, bad nymph.

Andra läser
Mest läst