På Internationella kvinnodagen den 8 mars kunde allmänheten i Malmö låna en kvinna i uniform. Och det var många som sökte sig till Malmö stadsbibliotek för att låna antingen en polis, en brandman, en parkeringsvakt, en läkare eller ett befäl i flottan och samtala i en timme om hennes yrke.
– Det här är ett bra sätt att sätta sig in i en persons yrke, säger Linda Willander, en av arrangörerna på stadsbiblioteket.
Mest efterfrågad bland uniformsyrkena var polisen som var representerad genom polisbefälet Emma Lundström.
– Att så många var intresserade av polisyrket det visste jag inte. Jag pratade med oerhört många olika sorters människor under dagen, säger hon.
De flesta var positiva till polismakten men det fanns också kritiska röster.
– Det har ju hänt rätt mycket i Skåne på senaste tiden och det finns helt uppenbart ett stort behov att ventilera sina åsikter. Jag fick ut mycket av samtalen, det blev verkligen en dialog och det hade jag kanske inte väntat mig, säger Emma Lundström.
Carina Eliasson