Tysta elbilar har gjort att fotgängare, cyklister och personer med nedsatt syn kan ha svårt att upptäcka bilarna.
Därför föreslår den amerikanska trafikmyndigheten NHTSA att elbilar och hybrider förses med konstgjorda ljud för hastigheter under 30 kilometer i timmen, enligt SVT.se.
Förslaget får stöd av USA:s kommunikationsminister och en rad biltillverkare testar förbränningsmotorlika ljud till sina elmodeller.
Även inom EU har frågan diskuterats. Det är inte omöjligt att det införs lagkrav på att elbilar ska ha konstgjorda ljudkulisser även här, uppger Henrik Olars, som är informatör på Transportstyrelsen, till SVT.se.
Mattias Goldman på Gröna bilister förordar i stället att man satsar på andra system för att varna andra trafikanter.