Polisförbundet sade den 27 mars upp det avtal som reglerar Nationella insatsstyrkans ersättning för bland annat beredskap.
Polisförbundet sade den 27 mars upp det avtal som reglerar Nationella insatsstyrkans ersättning för bland annat beredskap.
Det så kallade NI-avtalet tecknades redan 2004 och är utformat som en rad undantag från reglerna i arbetstidsavtalet, ATA.
I höstas, när det nya arbetstidsavtalet ASA/Polis tecknades med Rikspolisstyrelsen, kom parterna överens om att det nu tioåriga NI-avtalet skulle ses över.
–Det har varit ett stort tryck från medlemmarna om att vi ska hitta en bättre lösning, säger Martin Åberg, som är ombudsman på Polisförbundet.
Några förhandlingar i frågan har dock inte kommit till stånd ännu, trots att ASA/Polis träder ikraft på tisdag, den 1 april.
Bollen ligger nu hos Rikspolisstyrelsen.