Pan avskedar en polis som i höstas dömdes i hovrätten till tre års fängelse för våldtäkt. Enligt domen har polisen haft oralt och vaginalt samlag med en kvinna trots att hon sagt nej och försökt trycka bort honom.
Hovrätten var oenig i fallet. En omtvistad fråga var om det spelade någon roll att kvinnan genomgått terapi under flera månader innan hon anmälde våldtäkten och blev förhörd av polis. Försvarets expertvittne hävdade att den använda terapimetoden riskerar att skapa falska minnen.
Men när tingsrätten prövade fallet tog den fasta på att kvinnans berättelse inte hade förändrats på något anmärkningsvärt sätt under terapin. Därmed ansågs hon tillförlitlig. Majoriteten i hovrätten gjorde samma bedömning.
En hovrättsdomare var skiljaktig och menade att polisens skuld inte var bevisad. Hon hänvisade till att målsägandens utförliga berättelse vuxit fram under omfattande terapisessioner innan det första polisförhöret, och att det är oklart vilken betydelse som terapin haft för hennes minnesbilder.
En polis som åtalats för vårdslöshet i trafik, tjänstefel och vållande till kroppsskada kommer däremot inte att förlora jobbet om han döms. Det framgår av Pans yttrande till tingsrätten. Enligt åtalet har polisen förföljt en förare på en trimmad moped och kört in framför mopeden så att denne körde in i polisbilen. Polisen ska sedan ha gått ut och fällt mopedisten till marken på ett oförsvarligt våldsamt sätt, enligt åklagaren. Polisen förnekar brott.
I ett annat fall ska en polis ha jagat en flyende MC-förare genom storstadstrafik i en civil polisbil. Enligt åtalet körde polisen mot rött ljus i hög hastighet och kolliderade med en bil som hade grönt ljus i samma korsning. Nu har polisen åtalats för vårdslöshet i trafik, framkallande av fara för annan och tjänstefel.
Enligt åklagaren var MC-föraren misstänkt för ett trafikbrott som inte motiverade ett förföljande. Pan har yttrat sig i målet och bedömer att polisen inte kommer att skiljas från sin anställning vid en fällande dom. Polisen förnekar brott.
Enligt åtalet har en polis avlossat ett varningsskott trots att det inte förelåg någon nödvärnssituation eller rättslig förutsättning att använda tjänstevapnet med stöd av skjutkungörelsen. Polisen kommer inte att förlora jobbet om han fälls för det misstänkta tjänstefelet, meddelar Pan i ett yttrande till tingsrätten. Polisen förnekar brott.
Böter på 29.000 kronor blir påföljden för en polis som ska ha gjort sig skyldig till vapenbrott genom oaktsamet. Polisen har godkänt ett strafföreläggande där det står att han har innehaft en Sig Sauer-pistol utan att ha rätt till det. Polisen riskerar inte att bli av med jobbet, enligt Pan.
En polis har godkänt ett strafföreläggande om dagsböter på 12.000 kronor för olovligt brukande. Enligt föreläggandet har polisen kört en av Polisens hyrbilar i ett privat ärende och då blivit inblandad i en trafikolycka. Polisen kommer inte att skiljas från sin anställning på grund av detta, har Pan meddelat.

Pan
Personalansvarsnämnden, Pan, behandlar fall där anställda misstänks för, eller har begått, brott eller betett sig olämpligt. Pan kan bland annat avskeda eller varna medarbetare. Nämnden består av rikspolischefen, tjänstemän från Polismyndigheten, fackliga representanter och särskilt utsedda ledamöter.