Totalt rör det sig om 11 000 arbetsskador som inte anmälts under perioden 2015-2024. Den omfattande missen kom fram efter en intern översyn, något Polistidningen tidigare berättat om.
Polismyndigheten har nu beslutat att polisanmäla sig själv.
– Det är för att få en oberoende granskning, säger Emanuel Alvarez, pressekreterare vid myndighetens nationella mediecenter.
Saken ska nu utredas av Avdelningen för särskilda utredningar (SU).
Socialförsäkringsbalken förpliktigar alla arbetsgivare att skyndsamt anmäla inträffade arbetsskador till Försäkringskassan.
För medarbetare är det av vikt eftersom Försäkringskassan bland annat beslutar om eventuell ersättning för förlorad arbetsinkomst till medarbetare som skadat sig på jobbet.
Lagbrott kan leda till böter.
Vid en fällande dom, vem kommer att ställas till svars?
– Det beror på interna föreskrifter. Vad jag läste i anmälan så är det ett antal personer som skulle kunna komma ifråga eftersom ansvaret att anmäla verkar ligga på den närmaste chefen, säger Marianne Nordström, chefsåklagare vid Särskilda åklagarkammaren.
Marianne Nordström har beslutat om särskild åtalsprövning, vilket innebär en bedömning av hur mycket resurser en utredning kräver i förhållande till påföljden som kan komma att dömas ut, i det här fallet endast böter.
Det är därför osannolikt att samtliga gruppchefer som brustit i sin anmälningsplikt skulle komma att bötfällas.
Dessutom är preskriptionstiden två år vilket innebär att endast missade anmälningar från 2023 och 2024 kommer att utredas.

