Annons
Annons

Åtal: Använde ECV mot handfängslad 13-åring

En polis åtalas för att ha använt sitt elchockvapen mot en tonåring som satt med bilbälte och handfängsel i baksätet på en polisbil.
11 november 2025, 07:19

Polisen åtalas också för att ha tagit ett grepp om halsen på samma pojke och kastat ner honom i marken. Åklagaren menar att polisens våld mot 13-åringen varken var proportionerligt eller nödvändigt med hänsyn till omständigheterna.

Pan har meddelat att polisen kommer att förlora jobbet om han döms för misshandel som inte är ringa. Utgången blir antagligen den samma om han döms för uppsåtligt tjänstefel. Polisen själv förnekar brott.

Ett ärende om avskiljande av en polisstudent splittrade Pan. Foto: iStock.

En djupt splittrad personalansvarsnämnd avslår ett överklagande från en student som blivit avskild från polisutbildningen. Den enda förklaring som nämnden fått till avskiljandet är att säkerhetsavdelningen har dragit in studentens säkerhetsklassning.

Det räcker inte som underlag för att fatta ett självständigt beslut i ärendet, anser tre av Pans åtta ledamöter. De tre skrev sig därför skiljaktiga.

Polisförbundets representant gör detta rutinmässigt i den här typen av ärenden. Men att han fick med sig fackförbundet ST:s företrädare och en före detta riksdagsledamot är ovanligt, för att inte säga unikt.  

En polis åtalas för att ha slagit och tagit strypgrepp på en kvinna under en släktträff. Han ska också ha misshandlat en annan festdeltagare och vägrat lämna festen på tillsägelse.

Pan gör bedömningen att polisen kommer att förlora jobbet om han döms för misshandel som inte är ringa eller flera fall av ringa misshandel. Det framgår inte av åtalet vad polisen har för inställning till brottet.


Det här är Pan

Polisens personalansvarsnämnd, Pan, behandlar fall där anställda misstänks för, eller har begått, brott eller betett sig olämpligt. Pan kan bland annat avskeda, besluta om löneavdrag eller varna medarbetare. Nämnden består av rikspolischefen, tjänstemän från Polismyndigheten, fackliga representanter och särskilt utsedda ledamöter.

Ett åtal om fyra otillåtna dataslagningar och ett fall av vårdslöshet i trafik kan leda till att en polis förlorar jobbet. Det framgår av Pans yttrande till tingsrätten. Enligt åtalet har polisen kört sportbil i tätbebyggt område och på landsväg i mycket höga hastigheter, som mest 250 kilometer i timman.

En av dataslagningarna ska polisen ha gjort i samband med att han stoppade ett fordon för en kontroll. Det som enligt åklagaren gör slagningen misstänkt är att polisen senare förvärvade det aktuella fordonet. Två andra slagningar har enligt åklagaren gjorts i en bilfirmas lokaler och gällt bilar som var i bilfirmans ägo. 

Pan gör bedömningen att polisen kommer att skiljas från sin anställning om han döms för fler än ett fåtal av dataslagningarna. Det mesta talar för att han även kommer att skiljas från sin anställning om han döms för vårdslöshet i trafik. Polisen själv förnekar brott.

Åklagaren menar att en polis gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik, eftersom han kört för fort och därför tappat kontrollen över sin bil och krockat med en vägbom. Pan har meddelat att polisen inte riskerar jobbet vid en fällande dom. Polisen förnekar brott.

Polis åtalas för kroppsvisitation i gymmets omklädningsrum. Foto: BIld av ZOE-Animation-Studio från Pixabay

En polis ska ha kroppsvisiterat en person med en intellektuell funktionsnedsättning i omklädningsrummet på ett gym. Åklagaren menar att åtgärden saknade laglig grund och har väckt åtal för ofredande, alternativt tjänstefel.

Enligt åtalet har målsäganden en begåvningsnivå som motsvarar ett litet barns. Polisen förnekar brott. Pan bedömer att han får behålla jobbet även om han döms.

Tingsrätten dömer en polis för ett fall av dataintrång men friar för ett annat. Fällningen gäller en dataslagning på en person som polisen hade haft kontakt med i jobbet som områdespolis och försökt stötta för att hon skulle komma på rätt köl. Kontakterna hade delvis övergått till privat karaktär.

Polisen har berättat att han gjorde slagningen för att ta reda på hur det gått för henne sedan. Enligt tingsrätten var det inte nödvändigt för att utföra en arbetsuppgift, och därmed var slagningen otillåten.

Den andra slagningen gjorde polisen på fritiden när han såg att en viss person dök upp i en av Polisens interna chattar. Han gjorde slagningen för att kunna bidra med adressen till personens flickvän. Därmed var slagningen nödvändig för en arbetsuppgift och tillåten, anser tingsrätten.

Enligt Pans tidigare yttrande kommer polisen inte förlora jobbet på grund av domen. Det hade bara varit aktuellt om han dömes för fler än ett fåtal slagningar.

Misshandel med batong kan kosta polis jobbet. Foto: Anna-Karin Nilsson

Det var övervåld när en polis slog med batong och OC-sprayade flera personer på en musikfestival. Det hävdar åklagaren i ett mål där polisen riskerar att dömas för fyra fall av misshandel alternativt tjänstefel.

Pan har meddelat att polisen kommer att förlora jobbet om han döms för misshandel som inte är ringa eller för fler än ett fall av ringa misshandel. Polisen förnekar brott.

Åtta skarpa hagelpatroner ska en polis ha haft olovligen hemma i bostaden, och för det åtalas han för brott mot vapenlagen. Polisen har medgett det olovliga innehavet. Däremot bestrider han de andra punkterna i åtalet som gäller misshandel och olaga hot.

Enligt åklagaren har polisen gett en kvinna flera kraftiga knuffar, tryckt fast henne mot en vägg och höjt knytnäven mot hennes ansikte i en hotfull gest. Pan gör bedömningen att polisen kommer att skiljas från sin anställning om han döms enligt åtalet eller för misshandel som inte är ringa.

Ämnen i artikeln

Dela artikel:

Facebook
X
E-post

Är du intresserad av ett nyhetsbrev från Polistidningen?

The quick, brown fox jumps over a lazy dog. DJs flock by when MTV ax quiz prog. Junk MTV quiz graced by fox whelps. Bawds jog, flick quartz, vex nymphs. Waltz, bad nymph.

Andra läser
Mest läst