Tidöpartierna vill att poliser successivt ska få sina studielån avskrivna. Det ligger i linje med utredningen om en betald polisutbildning som presenterades i oktober.
Regeringens förslag kommer under torsdagen att skickas på remiss till Lagrådet, meddelade justitieminister Gunnar Strömmer (M) på en pressträff tillsammans med företrädare för SD, KD och L.
Enligt förslaget ska poliser som jobbar tre år i yrket börja få sitt studielån avskrivet. Den som har jobbat åtta år i sträck efter avslutad aspirant får alltså hela sin studieskuld avskriven. Den som slutar som polis någon gång efter sitt tredje yrkesverksamma år ska kunna få studielånet delvis avskrivet.
– Syftet är dels att göra polisutbildningen i sig mer attraktiv, dels att öka antalet poliser som fullföljer utbildningen och sedan stannar i polisyrket en längre tid, säger Gunnar Strömmer.
Reformen ska gälla alla studielån som betalats ut från och med 1 augusti 2024 och innefattar även tilläggslån och merkostnadslån.
Uppehåll för militärtjänstgöring och föräldraledighet ska kunna räknas in som tjänstgjord tid, något som tidigare välkomnats av Polisförbundet. Detsamma ska gälla för sjukdom och vård av närstående.
Reformen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027. Fullt utbyggd beräknar regeringen att reformen kommer att kosta statskassan 500 miljoner årligen.



