Myndigheten kommer alltid hitta sätt att uppfylla sina siffermål. Det säger Polisförbundets ordförande Katharina von Sydow – som ifrågasätter om det är bra för verksamheten.
Det som kommer fram i Polistidningens granskning av YUP-statistiken är inget nytt för Katharina von Sydow.
– Jag känner igen allt. När jag träffar medlemmar är det just 85–15-målet som de lyfter. Problemet är att det slår så blint.
När den yttre verksamheten växer snabbare än den inre måste fler utredningsuppgifter läggas på yttre personal. Det fungerar olika bra på olika håll, enligt Katharina von Sydow.
– Är du ingripandepolis i Göteborg City har du ett HR-flöde som gör att det finns väldigt lite tid att utföra utredningsåtgärder. Är du ingripandepolis i Lycksele finns det kanske större möjligheter.
Därför är hon kritisk till att man smetar ut samma siffermål över hela organisationen.
– Det måste få se olika ut. Man måste utgå från verksamhetens behov.
Vad menas med YUP?
Inom Polisen finns 31 olika funktioner som räknas till kategorin yttre uniformerad polis (YUP). Det är allt från områdespoliser och fjärrpiloter till trafikpoliser och bombtekniker. Enligt ett beslut av rikspolischefen ska 85 procent av polistillväxten ske i dessa funktioner.
Hon ser inget problem med att yttre personal utför enkla utredningsåtgärder i mån av tid.
– Men när det handlar om mer kvalificerade utredningar där man ska färdigställa FU-protokoll på egen hand, då tar det mycket tid från det egentliga uppdraget.
Hon märker till exempel en stor frustration hos områdespoliser som får mindre tid för brottsförebyggande arbete när de måste utreda mer.
I Polistidningens granskning kommer det också fram kritik mot att statistiken för yttre uniformerade poliser är missvisande. Till exempel räcker det att en polis arbetar 51 procent i yttre tjänst för att räknas som en hel pinne i YUP-statistiken. Katharina von Sydow har hört liknande exempel.
– Ja, till exempel att poliser anställs i yttre tjänst för att sedan lånas ut till utredningsverksamheten.
Säger Polisförbundet ifrån när sådant sker?
– Jag kan inte säga exakt hur man gör ute i polisområdena, men jag är övertygad om att man säger ifrån. När jag träffar polisledningen så ger jag dem exempel på vad som görs ute i verksamheten för att uppfylla siffermålet och vilka oacceptabla konsekvenser det får.
Hur reagerar polisledningen då?
– De säger att det inte är så målet ska tolkas.
Kan rikspolischefen verkligen komma undan med att säga att medarbetarna missförstår målet som hon har satt?
– Nej. Hon leder en stor organisation, absolut. Samtidigt har hon ett ansvar för att se till att man förstår hur det här ska tolkas. Det är klart hon har.
Polistidningen har sökt rikspolischefen för en intervju, men hon har avböjt. I ett skriftligt svar meddelar hon att hon inte delar bilden av att det trixas med YUP-siffrorna.


