Annons
Annons

Skattefråga sinkar spanarkläder

Hur kan spanare och annan polispersonal få civila kläder av arbetsgivaren utan att bli förmånsbeskattade? Det är kruxet som gör att tilldelningen dröjer, enligt Polisförbundet.
11 juni 2024, 09:04

”Personal som i sitt arbete är förhindrade att bära uniform, och där polisiär förmåga och metodik kräver annan visuell profil för att framgångsrikt genomföra uppdrag, ska i stället för uniform tilldelas annan klädsel som är särskilt avsedd att användas i tjänsten.”

Så står det i Polismyndighetens uniforms-Fap sedan ett och ett halvt år tillbaka. Men tilldelningen av ”annan klädsel” dröjer. Enligt Patrik Danielsson, nationellt huvudskyddsombud , är det frågan om förmånsbeskattning som bromsar.
– Det som verkar sitta fast är hur det ekonomiska ska regleras utan att det får effekter för den enskilde.

Patrik Danielsson, nationellt huvudskyddsombud, Polisförbundet. Foto: Stefan Jönsson.
Patrik Danielsson, nationellt huvudskyddsombud, Polisförbundet

Foto: Stefan Jönsson

En möjlig lösning är att betrakta ”annan klädsel” som spanarnas motsvarighet till den skattefria polisuniformen, och tilldela dem kläder till motsvarande värde. Men enligt Patrik Danielsson är myndigheten inte i mål med formerna för denna ersättning och hur stor beloppet ska vara.

Han är missnöjd med att tilldelningen av kläder dröjer, trots att föreskriften är på plats sedan länge.
– Jag kan känna en frustration över att man inte löser ut sista knuten. Det tar för lång tid och det är jag kritisk till.  

Vad gäller för dem som har gjort utlägg för den här typen av kläder sedan slutet av 2022 när den nya förskriften trädde i kraft? Har de rätt till retroaktiv ersättning?
– Det är en intressant fråga ju längre det här drar ut på tiden. Men jag kan inte svara på vad som gäller rättsligt om detta ställs på sin spets.

Polistidningen har ställt samma fråga till Polismyndigheten. I ett mejl svarar nationellt mediecenter att ”frågan om retroaktivitet utreds i arbetet med tilldelning av civila kläder”.


Uniformer är skattefria

 

Klädsel för tjänstebruk som fastställts och utformats i detalj av en myndighet, det vill säga uniformer, är skattefria.

En uniforms primära syfte är att utmärka en viss befattning eller vissa befogenheter, och den har en tydligt avvikande utformning från vanliga kläder.

Till en uniform hör ibland även särskilda skor och kängor som då också är skattefria.

Källa: Skatteverket

Ämnen i artikeln

Dela artikel:

Facebook
X
E-post

Är du intresserad av ett nyhetsbrev från Polistidningen?

The quick, brown fox jumps over a lazy dog. DJs flock by when MTV ax quiz prog. Junk MTV quiz graced by fox whelps. Bawds jog, flick quartz, vex nymphs. Waltz, bad nymph.

Andra läser

Är du intresserad av ett nyhetsbrev från Polistidningen?

The quick, brown fox jumps over a lazy dog. DJs flock by when MTV ax quiz prog. Junk MTV quiz graced by fox whelps. Bawds jog, flick quartz, vex nymphs. Waltz, bad nymph.

Andra läser
Mest läst