– Vi hämtade hem det från England men gjorde det till vårt. Vi har valt att fokusera på riktigt grova våldsbrott som mord och mordförsök. I England skickar man FLO på trafikolyckor och allt möjligt, men de resurserna har inte vi.
I Storbritannien anses FLO vara den tredje viktigaste faktorn för uppklaring av brott, efter teknisk bevisning och kameraövervakning. Hur stor betydelse det har i Sverige finns det inga siffror på.
– Vi har inte gjort någon effektutvärdering. Men vår erfarenhet är att vi får väldigt goda resultat av FLO. Inte minst i gängskjutningarna har det gett väldigt mycket, men även i andra typer av händelser, som exempelvis masskjutningen vid Risbergska i Örebro, säger Sofia Henriksson.
Hon önskar att FLO nyttjades i ännu större utsträckning, även om hon påpekar att det finns förmåga i alla regioner.
– Vi som vet hur betydelsefullt det är tycker att det ska finnas FLO med i alla grova brott-utredningar. Men det är upp till den ansvariga chefen att tillsätta och utbilda FLO:er. Polisen har så många saker att prioritera.

