I maj presenterades utredningen Polisiär beredskap i fred, kris och krig. Utredaren vill ändra den nuvarande ordningen där uniformerade poliser i krig förväntas växla mellan uppgifter av civil och militär karaktär. I stället föreslås att alla poliser inom Polismyndigheten och Säkerhetspolisen ska ha civil status. Blir det krig ska de ha kvar sina fredstida polisiära befogenheter och utföra sina polisiära uppgifter.
Både Polismyndigheten och Polisförbundet tillstyrker utredarens förslag. Men Försvarsmakten är mycket kritisk i ett remissvar och radar upp olika argument för att poliser i vissa fall ska kunna delta i strid:
- Den samlade försvarsförmågan försämras om inte poliser kan ingå i militära försvaret.
- Poliser är geografiskt utspridda och har kort inställelsetid i händelse av en väpnad konflikt.
- De är tränade i våldsanvändning.
- Erfarenheten från Ukraina är att en stor del av poliserna blir direkt involverade i strid. I de områden som tagits över av Ryssland har rysk polis tagit över.
- Dessutom kräver vissa polisiära uppgifter kombattantstatus enligt Försvarsmakten, till exempel bekämpning av sabotageförband och skydd av viktig infrastruktur.
Försvarsmakten vill se en flexibel lösning där vissa poliser – de som utför uppgifter som kräver det – ska kunna ha kombattantstatus i krig.
Förbundsordförande Katharina von Sydow tror att det finns delade meningar i kåren om vad poliser ska ha för uppgifter och status i krig. Men hon känner sig trygg med förbundsstyrelsens ställningstagande i frågan.
— Vår utgångspunkt som förbund är att skapa de bästa möjligheterna för poliser att verka så tryggt det går även i krig. Polisens uppgift är att skydda civilbefolkningen, och om vi blir legitima mål eftersom vi har kombattantstatus riskerar befolkningen att hamna i korselden.

Katharina von Sydow, förbundsordförande
Vissa menar att kriget i Ukraina visar att fienden inte bryr sig om vilka som är legitima mål och att det därför är bättre att poliser har en tydlig rätt som kombattanter att angripa fienden. Har de en poäng?
— Poliser kommer att ha uppgifter i krig som innebär att de har rätt att till exempel skjuta mot fienden om den försöker ta över eller skada byggnader eller infrastruktur som polisen är satt att bevaka. Jag är medveten om att brott mot krigets lagar begås, men det kommer en tid efter kriget och om fienden har angripit poliser med civil status kan de ställas till svars för det.
Försvarsmakten menar att poliserna är en viktig resurs som snabbt kan sättas in vid ett väpnat angrepp eftersom de är tränade i våldsanvändning och utspridda över hela landet. Är det inte bra om Sverige kan utnyttja den resursen?
— Polisen kommer inte att mäkta med ett sådant uppdrag utöver sina ordinarie arbetsuppgifter och de uppgifter som tillkommer i krig. Försvarsmaktens resursbrist ska inte åtgärdas genom att man plockar resurser från det civila försvaret till det militära. Även i krig kommer det att begås våldtäkter, misshandel och andra brott som polisen behöver hantera.
Katharina von Sydow tycker inte heller att det är så enkelt att man bara kan sätta in poliser för att strida vid fronten.
— Jag vet inte hur stor andel av poliserna som har en militär grundutbildning.
Men vore det inte bra om åtminstone de som har det kan användas i strid?
— När jag har pratat med ukrainska kollegor säger de att kollegor som har militär utbildning har gått över till försvarsmakten och blivit soldater.