Annons
Annons

”Det finns massa kunskapsluckor att fylla”

Poliser med magisterexamen sökes när Umeå blir först i landet med en forskarutbildning i polisvetenskap.
26 februari 2025, 16:28

Den svenska polisforskningsvärlden är liten. Men den växer alltjämt.

I slutet av förra året blev Mehdi Ghazinour vid Södertörns högskola landets första professor i polisvetenskap. Nu ska Umeå universitet, som första lärosäte i Sverige, inrätta en forskarutbildning i ämnet.

Johanna Sundqvist, biträdande föreståndare på enheten för polisiärt arbete, bär på en tårta, för att fira med kollegorna, när Polistidningen når henne.

– Jag hoppas att vi ska anta fyra till fem doktorander tillsammans, så att första kullen får stöd av varandra. Det är vanligt att man gör så, säger hon.

Vilka är forskarutbildningen öppen för?

– Framför allt för personer som har en polisutbildning och har vidareutbildat sig med en magister i polisiärt arbete eller polisvetenskap. Det är vår främsta målgrupp. Däremot, precis som för magistern, så är man också behörig om man har en annan grundutbildning men läst ett ämne som relaterar till polisvetenskap.

Sundqvist_Johanna_2695_220112_MPN
Johanna Sundqvist, enheten för polisiärt arbete

Foto: Umeå universitet

Det kan exempelvis vara kriminologi, sociologi eller psykologi.

Vad vill ni forska om?

– Ja, allt egentligen. Forskningsområdet är ganska nytt och det finns jättemycket kunskapsluckor att fylla. Tittar vi på forskningspropositionen, så pratas det mycket om IT-brott, det komplexa samhället och brottsbekämpande myndigheters relation till varandra för att skapa ett tryggare samhälle.

”Erfarna poliser har ofta ett
vetenskapligt förhållningssätt.
De är analytiska och duktiga.
De måste värdera och
analysera, på precis samma
sätt som i forskningen. Det
finns ingen motsättning.”
Jonas Hansson, polis och docent

Foto: Magnus Laupa

En av forskarna som kommer att bidra till forskningsutbildningen är Jonas Hansson, polis och docent, som Polistidningen intervjuade i fjol.

I intervjun menade han att Polismyndigheten, med sin svaga akademiska tradition, lutar sig mer på beprövad erfarenhet än vetenskap.

– Jag upplever att det görs jättemycket bra i myndigheten, men kunskapen förs inte vidare. Eller så förs den över i vissa delar, men då blir förståelsen grund och man uppnår inte det man vill.

Tidigare har polisvetenskap inte varit ett eget forskningsämne i Sverige. Forskningen har i stället fått göras inom ämnen som folkhälsovetenskap, pedagogik och sociologi.

Johanna Sundqvist beskriver den nya forskarutbildningen som ett ”avgörande genombrott” för polisvetenskapen.

– Att stärka den polisvetenskapliga forskningen är viktigt för alla aktörer som har till uppdrag att upprätthålla ordning, trygghet och säkerhet. Det behövs som samhället ser ut idag, säger hon.

Ämnen i artikeln

Dela artikel:

Facebook
X
E-post
Annons
Annons

Är du intresserad av ett nyhetsbrev från Polistidningen?

The quick, brown fox jumps over a lazy dog. DJs flock by when MTV ax quiz prog. Junk MTV quiz graced by fox whelps. Bawds jog, flick quartz, vex nymphs. Waltz, bad nymph.

Andra läser
Mest läst